Evde Maksimum Oranda Isınma Yolları


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Eğer ‘doğalgazı sonuna kadar açıyorum’ diyebilen şanslı azınlık içinde değilseniz, ne yapacaksınız? Evde ısınmanın başka yolları yok mu? Elbette var. Burada okuyacağınız öneriler size alış veriş yaptıracak ama bütçeyi fazla zorlamamaya çalışacağız. Evdeki ısınma sistemine dokunmadan içinizi ısıtmak için verdiğimiz bu öneriler bakalım işinize yarayacak mı?

YALITIM

Soğuk hava eve girecek boşlukları bulmuşsa, evdeki ısıtma sisteminizden tam olarak verim alamazsınız. Pencere ve kapı boşluklarını mutlaka kapatmalısınız. Bu konuyla ilgili daha önce hazırladığımız ’Evde Pratik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?‘  başlıklı makalede ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

GİYİLEBİLİR BATTANİYE

Giyilebilir battaniye yeterince şık bulamayan pek çok kişi tanıyorum ama evde kendi halinizde otururken şık olmak yerine ısınmayı tercih etmez misiniz? Az sonra söz edeceğim gibi, normal bir battaniyeye sarınarak da evin içinde dolaşmak mümkün ama sırtınızdan kayan battaniyeyi tutmakla uğraşmak yerine, giyilebilir battaniye çok daha pratik bir seçenek. Piyasada 39.90 TL‘ye giyilebilir battaniye bulabilirsiniz.

FIRINDA ÇORAP

Yanlış okumuyorsunuz, ‘Hot Sox’ markası sıcak çoraplar mikrodalga fırında ısıtılabiliyor. Şu an bunu okuduktan sonra yüzünü buruşturanlara hak veriyorum. Fırında çorap ısıtmaya herkesin içi el vermeyebilir. Yine de ayakları donmak üzereyken kapağı eve zor attığımız ve gözümüzün hiçbir şeyi görmediği ‘o’ anlar için bu seçenek aklınızda olsun. Bu ev terliklerinin fiyatı: 48 TL. Eğer ısıtmayacaksanız, çok daha ucuza satın alınabilecek kışlık ev terlikleri de aynı işi görecektir.

KOLTUK BATTANİYESİ

Battaniye giyseniz de giymeseniz de, kış günlerde kanepede mutlaka battaniye bulundurun. Salonda içiniz titreyeceğine bir çırpıda üzerinize çekip sıcak sıcak oturabilirsiniz. Artık mahalledeki süpermarketlerde bile 10 TL’ye polar battaniye satılıyor. Koltuğa bir tane atıverin, pişman olmayacaksınız. Şıklıktan ödün vermeyenler ise mağazalarda sayısız çeşit ve desende, çok şık ürünler bulabilir.

SICAK SU TORBASI 

Ben sıcak su torbası dedim ama termofor ya da buyot adıyla da eczanelerde ya da tıbbi ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. 5 TL‘den başlayan fiyatlarıyla buyotlar hem kolay ulaşılabilir hem de vücut ısınızın artmasına yardımcı olabilir nitelikte. Buyot kullanırken suyun ortalama 50 derece olmasına ve buyotu ağzına kadar doldurmamaya özen gösterin. Ürünün delik olmadığından ve tıpasının sıkıca kapandığından emin olun. Ayrıca satın aldığınız buyotun kılıfsız kullanılıp kullanılmadığını da satış görevlisinden öğrenin.

SU ISITICISI

Su ısıtıcısı evi ısıtmak için olmasa da içinizi ısıtmak için çok sık başvuracağınız küçük ev aletlerinden biri olabilir. Kış temalı fotoğraflara şöyle bakın. Fotoğrafta poz veren kişilerin hepsinin eline sıcak bir fincan tutuşturulması sizce tesadüf mü? Uykunuzu kaçırmamak için akşamları marketlerde onlarcası bulunan bitki ve meyve çaylarını tercih edebilirsiniz.

Evin tamamını olmasa da en azından ev halkını ısıtmak üzere ilk akla gelen birkaç öneriyi paylaştık. Eğer burada görmediğiniz ama evde uyguladığınız başka pratik ısınma yöntemleri biliyorsanız, bizimle yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Etiketler: ,

Daha önce kimse yorum yapmamış. İlk yapan siz olun!

Yorum Yapın!

You must be logged in to post a comment.