Ahşap İşleri İle Uğraşırken Planlamanın Önemi


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

İster yılların tecrübesi bir marangoz olun ya da ahşap işleri alanında deneyiminiz hiç olmasın basit veya karmaşık bir projeye başlamadan önce ihtiyacınız olan detaylı bir plan ve proje çalışması olmalıdır. Bu plan size ahşap işleri ile uğraşırken bir rehber olarak yol gösterir ve yaşanabilecek vakit ve malzeme kayıplarından sizi korur. Zihninizde kabaca oluşan ahşap işi için gereken malzemeler, zamanlama, alınması gereken ekipmanlar, parçalar, montaj ve diğer başlıklarda en ufak bir detayı atlamadan bir liste hazırlamalısınız.

Ahşap işleri yapmaya bir hobi olarak başladıysanız her tecrübeli marangozun ve ahşap ustasının bildiği bu tavsiyeyi ciddiye almalısınız. Yapılacak işin basit olduğun karar verip “ben bunu projelendirmeden ve planlamadan hallederim” ile yola çıkarsanız emin olun çeşitli aşamalarda problemlerle karşılaşırsınız. Belki marangozluk aşamasında bir sorun çıkmaz ama örneğin bir kütüphane yaptıysanız yanlış ağaç seçimi, raf desteklerin kısa olması gibi nedenlerden büyük bir keyifle yaptığınız kütüphane bir süre sonra kullanılmaz hale gelebilir. Tabii bunun gibi örnekleri çoğaltmak (özellikle ahşap ev yapımı, kamelya yapımı… vb.) projeler bazında mümkün. Proje ne kadar büyük olursa planlamanın tam olarak yapılmadığı durumlarda yapılacak hatalar o kadar büyük olacaktır.

Ahşap İşleri İçin Planlama Listesi

Sizin için aşağıda ahşap işleri ile uğraşırken işinize yarayacağını düşündüğümüz genel hatlarıyla bir liste hazırladık. Bu listeyi aklınızdaki projeye, elinizdeki malzemeye, kullanacağınız ekipmana göre detaylandırabilirsiniz. Projeye her gün ne kadar süre ayırabileceğinizi, ayırdığınız süreye bağlı olarak ne kadar zamanda tamamlayabileceğiniz aşağı yukarı belirleyebilirsiniz. Eğer bu ilk projenizse bir kaç gün çalıştıktan sonra hangi işi ne kadar sürede yapabildiğinizi görüp ona göre projenin bitiş tarihini belirleyebilirsiniz.

1. Yapacağınız projeyi kullanacağınız alanın ölçülerini alın. Örneğin duvar rafı yapacaksanız yerden yüksekliği, rafların derinliği, raf dirseklerinin raflar arasındaki payları, kaç raf sığabileceği, raflara koymayı düşündüğünüz aksesuarların, kitapların yüksekliği gibi.

2. Hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Matkap, duvar çivisi, metal dirsekler. Bu malzemeler alet çantanızda var mı yoksa satın alınması mı gerekiyor. Bunları temin edebileceğiniz bir marangozhane ya da arkadaşınız var mı?.

3. Ahşap seçiminde hangi ağacı tercih edeceksiniz. Eğer raflar enlemesine uzun ve ağır yük taşıyacaksa daha kaliteli bir ağaç kullanmanız gerebilir.

4. Rafları yapmak için günde kaç saat ayırabilirsiniz? Bu sizin projeyi tamamlamak için önünüzü görmenizi sağlayacaktır.

5. Rafları monte edeceğiniz yerde kiriş var mı? Eğer kiriş varsa bunu delmeniz mümkün olmayacağından dirseklerin yerleşimini ayarlamanız gerekebilir.

Yukarıda da gördüğünüz gibi ahşap işleri ile uğraşırken detaylı bir planlama yapmak projeyi bir bakışta tüm yönleriyle görmek için etkili bir yöntemdir. Listeyi hazırladıktan sonra işleri çok detaylı olması sizi korkutmasın sonunda elde edeceğiniz keyif hiç bir şeye değişilmez!

Etiketler: , , ,

Daha önce kimse yorum yapmamış. İlk yapan siz olun!

Yorum Yapın!

You must be logged in to post a comment.