4 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Pek çok mobilya standart ölçülerde üretilir. Yemek masaları için de bu kural geçerlidir diyebiliriz. Ortalama ev metrekarelerinden ve konfor şartlarından yola çıkarak mobilyalar için belirlenen, kullanışlı ve pratik olmalarını sağlayan standart ölçüler vardır.

Foto: planetgreen.discovery.com

Yemek masası seçerken dikkate almanız gereken bazı noktalar vardır. Örneğin yemek masasını koyacağınız alanın genişliği nedir? Yemeğe sık misafiriniz geliyor mu, akşamları yemek masasında kaç kişi yemek yiyor benzeri soruların cevaplarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu tip soruların karşılığı masanızın yuvarlak mı yoksa dikdörtgen mi olacağı gibi kararlarınızda da etkili olacaktır. Yuvarlak yemek masası ideal bir yemek masasıdır ama epey yer tutar.

Aşağıda vereceğimiz ölçüleri standart ölçüler olarak kabul edip ev düzenlemenizi buna göre planlayabilirsiniz. Yine de üreticilerin farklı modeller için standart ölçülerin dışına çıkabileceğini unutmayın. Dolayısıyla 4 kişilik bir yemek masasının başka ölçülere sahip olamayacağını düşünmeyin. Küçük odalar söz konusu olduğunda birkaç santim bile fark eder bu yüzden ölçüleri kontrol etmeden ve evinizde masayı koyacağınız yerle karşılaştırmadan sakın alışveriş yapmayın.

Standart Yemek Masası Yüksekliği

Genişliği konusunda yemek masaları farklı ölçülere sahip olabiliyorken, yükseklik konusunda daha kesin bir ölçü olduğu söylenebilir. Masaya oturduktan sonra dizler için yeterince boşluk kalması gerekir. Rahat yemek yiyebilmek için masa ne çok alçak ne de çok yüksek olmalıdır. Bu nedenle pek çok yemek masasının yüksekliği 70 ile 80 cm arasında değişir.

Foto: dailymoderation.com

4 Kişilik Yuvarlak Yemek Masası Ölçüleri

Yuvarlak bir masada herkes birbirini rahatça görebilir ve masadaki nesnelere ulaşmak daha kolaydır. Sıcak ve sosyal bir ortam doğmasını sağlar.

Dört kişilik yuvarlak yemek masası çapı 90 cm – 120 cm arasında olabilir. 4 ile 6 kişilik masalarda ise masanın çapı en az 110 cm olmalıdır.

4 Kişilik Kare Yemek Masası Ölçüleri

Kare masada kişiler birbirilerine yakın oturur ancak eğer bir beşinci kişinin masaya oturması gerekirse kare masalarda sorun olur. Eğer yeriniz darsa, diktörtgene çevrilebilen bir kare masa tercih edebilirsiniz.

Dört kişilik kare yemek masası kenar ölçüsü 90 cm ile 120 cm arasında olabilir.

Foto: contemporaryfurnitureonline.com

4 Kişilik Dikdörtgen Yemek Masası Ölçüleri

Sofra kalabalık olacaksa en iyisi dikdörtgen yemek masalarıdır. Rahat bir servis imkanı sunar. Dezavantajı elbette kapladığı yerdir. Dört kişi için dikdörtgen yemek masası düşünüyorsanız bu masalar genellikle 90 cm x 120 cm ölçülerindedir.

4-6 kişilik dikdörtgen yemek masalarındaysa standart ölçü 90 cm x 155 cm olabilir.

Etiketler: , , , ,

Daha önce kimse yorum yapmamış. İlk yapan siz olun!

Yorum Yapın!

You must be logged in to post a comment.